Jak skompletować strój motocyklowy? Sprawdź, z czego powinien się składać!

Jak skompletować strój motocyklowy? Sprawdź, z czego powinien się składać!

Odpowiedni strój motocyklisty jest jednym z kluczowych elementów dla komfortowej, a przede wszystkim bezpiecznej jazdy. Jego wybór nie powinien być przypadkowy – istnieją pewne części garderoby, które powinien zawierać. Co to takiego? Przeczytaj nasz poniższy artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Kurtka i spodnie – podstawa stroju motocyklowego

Kompletny strój motocyklisty składa się przede wszystkim ze spodni i kurtki. Kurtka powinna być dobrana do warunków atmosferycznych – w czasie deszczu sprawdzi się model wodoodporny. Przy kapryśnej pogodzie dobrze jest się zaopatrzyć w kurtkę z podpinką, która w razie potrzeby można dopiąć lub przypiąć ponownie, aby dopasować ją do temperatury panującej na zewnątrz. Podczas ciepłych dni dobrym rozwiązaniem będą kamizelki motocyklowe.

Spodnie, tak jak pozostałe elementy stroju na motor, powinny być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru. Nie mogą się zsuwać i tym samym odsłaniać dolną część pleców – w ten sposób nerki i plecy narażone są na przewianie. Spodnie motocyklowe powinny posiadać protektory, czyli ochraniacze na biodra i kolana, zabezpieczając te części przed uszkodzeniami podczas wypadku.

Buty i rękawce – niezwykle ważne elementy stroju na motor

Kolejnym ważnym elementem stroju motocyklisty są buty. Powinien być to specjalny rodzaj obuwia o przeznaczeniu motocyklowym – zwykłe buty nie zdają tu egzaminu. Sprawdzą się tu buty sięgające powyżej kostki, które będą chronić staw skokowy i ścięgno Achillesa. Warto pamiętać także o odpowiednich skarpetach, najlepiej termoaktywnych, które wyposażone są w antypoślizgową podeszwę. To udogodnienie będzie niwelowało uczucie przesuwania się stopy wewnątrz buta.

Przygotowując się do jazdy na motorze, nie możesz zapomnieć również o rękawiczkach. Spełniają one bardzo ważną rolę, gdyż mają wpływ na komfort jazdy i użytkowania manetek. Należy dobrać je do panujących warunków atmosferycznych – w przypadku niskich temperatur sprawdzą się ocieplane modele. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie do dłoni. W tym celu warto zmierzyć kilka modeli, aby wybrać ten, który będzie idealnie dobrany.

Kask motocyklowy – podstawa bezpieczeństwa

Mimo iż temat kasku zostawiamy na koniec, nie jest on wcale mniej ważny niż pozostałe elementy. Wręcz przeciwnie – to właśnie on ochroni Twoją głowę w razie upadku. Ta część stroju również powinna być idealnie dopasowana. Zbyt duży lub za mały kask nie będzie dobrze pełnił swojej roli. Nie może spadać na oczy i tym samym ograniczać pola widzenia motocyklisty, gdyż może to powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.